Postanowienie SN z dnia 15 kwietnia 1997 r., sygn. I CKN 26/97
1. Organ, do właściwości którego należy prowadzenie ewidencji gruntów i budynków, nie ma legitymacji do zgłoszenia wniosku o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej.
2. Jeżeli niezgodność powierzchni nieruchomości podanej w księdze wieczystej z danymi z ewidencji gruntów i budynków wynika nie ze zmiany granic nieruchomości, lecz z nowych, dokładniejszych jej pomiarów, wystarczającą podstawą sprostowania oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z ewidencji gruntów.
Przewodniczący: sędzia SN J. Gudowski.
Sędziowie SN: M. Słoniewski, K. Zawada (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 1997 r. na rozprawie sprawy z wniosku Urzędu Rejonowego w G., z udziałem Marka P., o sprostowanie oznaczenia nieruchomości, na skutek kasacji wnioskodawcy od postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie z dnia 15 października 1996 r. sygn. akt (...) postanowił oddalić kasację.
Uzasadnienie
Urząd Rejonowy, a ściśle Kierownik Urzędu Rejonowego w G., złożył w dniu 8 marca 1995 r. w Sądzie Rejonowym w Świnoujściu wniosek o wpisanie w dziale I księgi wieczystej KW nr (...) sprostowania oznaczenia nieruchomości przez podanie aktualnej jej powierzchni, wynikającej z załączonego do wniosku wykazu zmian gruntowych. Nowe dane zawarte w wykazie zmian gruntowych, według których obecna powierzchnia wchodzących w skład nieruchomości działek 542 i 592 jest mniejsza od dawnej o 21 są według twierdzeń wnioskodawcy rezultatem modernizacji ewidencji gruntów: wprowadzenia do niej wyników nowych, dokładniejszych pomiarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty