Uchwała Składu 7 Sędziów SN z dnia 21 października 1997 r., sygn. III CZP 34/97
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie powództwa Skarbu Państwa Komendy wojewódzkiej Policji w S. przeciwko Marianowi K. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 27 maja 1997 r. III CKU 17/97 do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego:
Czy w sytuacji, gdy wypadek powodujący szkodę w związku z ruchem pojazdu mechanicznego był jednocześnie wypadkiem w drodze ze służby, Skarbowi Państwa, który wypłacił funkcjonariuszowi za zniszczoną odzież odszkodowanie na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz.U. 1972 r. Nr 53, poz. 345 ze zm.) oraz wynagrodzenie za okres zwolnienia lekarskiego na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. 1990 r. Nr 30, poz. 179), przysługuje do sprawcy wypadku roszczenie o zwrot równowartości tych świadczeń?
podjął następującą uchwałę:
Jeżeli wypadek funkcjonariusza Policji, pozostający w związku z pełnieniem służby, był jednocześnie wypadkiem powodującym szkodę wynikłą z ruchu pojazdu mechanicznego, Skarbowi Państwa, który wypłacił temu funkcjonariuszowi odszkodowanie za zniszczoną odzież na podstawie art. 10 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz.U. 1972 r. Nr 53, poz. 345 ze zm.) oraz uposażenie należne w razie choroby na podstawie art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. 1990 r. Nr 30, poz. 179 ze zm.), przysługuje do sprawcy wypadku roszczenie o zwrot równowartości tych świadczeń.
Uzasadnienie
Skarb Państwa reprezentowany przez Komendę Wojewódzką Policji w S. wystąpił przeciwko Marianowi K. o zapłatę kwoty odpowiadającej wartości świadczeń wypłaconych funkcjonariuszowi Policji poszkodowanemu w pozostającym w związku z pełnieniem służby wypadku komunikacyjnym spowodowanym przez pozwanego. Na świadczenia te złożyły się: 1) odszkodowanie jednorazowe za uszczerbek zdrowia i odszkodowanie za zniszczoną odzież odpowiednio na podstawie art. 5 i 10 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz.U. 1972 r. Nr 53, poz. 345 ze zm.); 2) uposażenie za okres choroby na podstawie art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. 1990 r. Nr 30, poz. 179 ze zm.). Orzekający w pierwszej instancji Sąd Rejonowy w Piszu i w drugiej instancji Sąd Wojewódzki w Suwałkach przyjęły, że powodowi przysługuje roszczenie zwrotne w stosunku do pozwanego sprawcy wypadku komunikacyjnego, w wyniku czego doszło do prawomocnego zasądzenia odeń całej wypłaconej poszkodowanemu kwoty. Rozpoznając sprawę na skutek kasacji wniesionej przez Ministra Sprawiedliwości Sąd Najwyższy przekazał do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi tego Sądu zagadnienie, czy w odniesieniu do wypłaconych w omówionych okolicznościach świadczeń z tytułu szkód rzeczowych i uposażenia za czas choroby, pracodawcy (Skarbowi Państwa) przysługuje roszczenie zwrotne do sprawcy wypadku. Właściwe rozstrzygnięcie tej kwestii wymaga, zdaniem składu orzekającego, zajęcie stanowiska w kwestiach natury ogólniejszej dotyczących zwłaszcza zasad ewentualnej współodpowiedzialności zobowiązanych do zapłaty z różnych tytułów i podstaw ich wzajemnych rozliczeń po spełnieniu świadczenia, a także odniesienia się do niejednolitych w tej materii poglądów doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty