Uchwała SN z dnia 21 listopada 1996 r. sygn. III ZP 2/96
Przewodniczący Prezes SN: Jan Wasilewski
Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Józef Iwulski (współsprawozdawca), Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Janusz Łętowski, Walerian Sanetra
Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 21 listopada 1996 r. wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o podjęcie przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:
Czy po 30 czerwca 1996 r. dopuszczalne jest wniesienie rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, jakie zostało wydane przed 1 lipca 1996 r., po upływie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się takiego orzeczenia ? oraz w przypadku udzielenia odpowiedzi pozytywnej na to pytanie:
Czy w świetle art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego, rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Prawo upadłościowe i prawo o postępowaniu układowym, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 43, poz. 189) w związku z art. 10 zd. 1 i art. 14 tej ustawy, w związku z art. 59 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368) podmioty wymienione w art. 57 ust. 2 tej ostatniej ustawy w okresie do 30 czerwca 1998 r. mogą wnosić z urzędu rewizje nadzwyczajne od prawomocnych orzeczeń NSA wydanych przed 1 lipca 1996 r. na podstawach i w terminach, które były przewidziane dla rewizji nadzwyczajnej w przepisach skreślonego przez art. 1 pkt 55 w/w ustawy z dnia 1 marca 1996 r. działu VII „Rewizja nadzwyczajna” tytułu VI księgi pierwszej części pierwszej KPC?”
podjął następującą uchwałę:
Od dnia 1 lipca 1996 r. niedopuszczalne jest wniesienie rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego po upływie sześciu miesięcy od dnia wydania tego orzeczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty