Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 1996 r. sygn. II URN 5 /96
W sporze o prawo do renty inwalidzkiej sąd nie może przy ustalaniu daty powstania inwalidztwa poprzestać na orzeczeniu Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia wydanym dla celów nierentowych.
Przewodniczący: SSN Maria Tyszel
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski (autor uzasadnienia), Stefania Szymańska (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Witolda Bryndy, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 1996 r. sprawy z wniosku Sławomira N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w R. o rentę inwalidzką, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 3 kwietnia 1995 r., [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Wojewódzkiemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Uzasadnienie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w R., decyzją z dnia 17 stycznia 1995 r., [...], odmówił Sławomirowi N., urodzonemu 9 marca 1968 r., prawa do renty inwalidzkiej z powodu nieposiadania wymaganego okresu zatrudnienia, który dla wnioskodawcy wynosi jeden rok. Tymczasem zatrudnienie w Zakładach Metalowych "M." w S.K. trwało jedynie 9 miesięcy i 17 dni (od dnia 27 lutego do dnia 15 czerwca 1987 r. oraz od dnia 3 marca do 29 sierpnia 1989 r.). Wprawdzie wnioskodawca przed-łożył ponadto zaświadczenie z Rejonowego Urzędu Pracy w P. z dnia 30 sierpnia 1994 r. o zarejestrowaniu w okresie od dnia 30 marca do dnia 10 listopada 1992 r. w charakterze bezrobotnego, jednakże bez prawa do zasiłku, więc okresu tego organ rentowy nie potraktował jako okresu składkowego przy ustalaniu prawa do renty inwalidzkiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty