Wyrok SN z dnia 19 września 1996 r. sygn. II URN 26/96
Wypadek, jakiemu funkcjonariusz Straży Granicznej uległ podczas przebywania w strażnicy po zakończeniu służby (poza godzinami służby) i bez związku z nią, nie jest wypadkiem w służbie w rozumieniu przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345 ze zm.)
Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra
Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 września 1996 r. sprawy z powództwa Krzysztofa B. oraz Zenona i Łucji B. przeciwko [...] Oddziałowi Straży Granicznej w K. o prawo do jednorazowego odszkodowania, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 16 maja 1995 r. [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 2 lipca 1993 r. Komendant [...] Oddziału Straży Granicznej w K. odmówił Krzysztofowi B. przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w służbie, jakiemu wnioskodawca uległ w dniu 9 maja 1992 r., uznając, iż wypadek ten nie pozostawał w związku przyczynowym z pełnieniem służby, skoro "nie zachodzą okoliczności określone w art. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345 ze zm.)". Nadto odszkodowanie przewidziane powyższą ustawą nie przysługuje, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było zachowanie się funkcjonariusza spowodowane nadużyciem alkoholu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty