Uchwała SN z dnia 23 maja 1996 r. sygn. II UZP 22/95
Przewodniczący SSN: Teresa Romer (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Józef Iwulski, Kazimierz Jaśkowski, Andrzej Kijowski, Jerzy Kuźniar, Walerian Sanetra
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Witolda Bryndy, w sprawie z wniosku Janiny Ś. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. o jednorazowe odszkodowanie, po rozpoznaniu w dniu 23 maja 1996 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 19 października 1995 r., [...]:
„Czy Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” może być po dniu 4 lipca 1993 r. traktowana jako uspołeczniony zakład pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.)?”
podjął następującą uchwałę:
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” nie jest uspołecznionym zakładem pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm.).
Uzasadnienie
Przedstawione przez skład trzech sędziów Sądu Najwyższego powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienie prawne przytoczone w sentencji uchwały powstało na tle następującego stanu faktycznego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w P. odmówił Janinie Ś., zatrudnionej w PSS „Społem” w J., jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek wypadku przy pracy, któremu uległa 23 stycznia 1995 r. Podstawą odmowy było stwierdzenie przez organ rentowy, wbrew treści protokołu powypadkowego, że zdarzenie powodujące uszczerbek na zdrowiu wnioskodawczyni nie było wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 6 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 144 ze zm).
W odwołaniu wniesionym do Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w R. Janina Ś. zakwestionowała prawo ZUS do oceny ustaleń protokołu powypadkowego sporządzonego przez zakład pracy, w którym uznano, że uległa wypadkowi przy pracy. Według wnioskodawczyni organ rentowy nie był uprawniony do kontroli ustaleń protokołu powypadkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty