Wyrok SN z dnia 12 stycznia 1996 r., sygn. II URN 53/95
Brak badań kontrolnych przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia u osoby, której inwalidztwo uznane zostało za czasowe, nie jest równoznaczny z nieprzerwanym trwaniem inwalidztwa przez okres, w którym badania te powinny być przeprowadzane.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 1996 r. sprawy z wniosku Bogdana B. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. o rentę inwalidzką, na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich (...) od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 11 sierpnia 1994 r. (...) oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Wnioskodawca Bogdan B., orzeczeniem Obwodowej Komisji Lekarskiej do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia w C. z 22.VIII.1972 r., został zaliczony do III grupy inwalidów w związku z wypadkiem przy pracy z 27.IX.1971 r. Inwalidztwo uznano za czasowe i termin badania kontrolnego wyznaczono na 27.XI.1971 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w C. decyzją z 25.IX.1972 r. przyznał wnioskodawcy od 28.VI.1972 r. prawo do renty inwalidzkiej według III grupy inwalidów na podstawie przepisów ustawy z 23.I.1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadku przy pracy (Dz.U. nr 3, poz. 8).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty