Uchwała SN z dnia 24 stycznia 1996 r., sygn. II UZP 24/95

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora, w sprawie z wniosku Polskiego Związku Motorowego „P.” Spółka z o.o. w W. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. o zwrot wydatków na zasiłki chorobowe, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 12 stycznia 1996 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 19 września 1995 r. (...) do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy w okresie przed 4 lipca 1993 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wszystkie udziały stanowią własność stowarzyszenia – Polskiego Związku Motorowego, jest uspołecznionym zakładem pracy w rozumieniu § 19 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1983 r. w sprawie zasad obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki (Dz.U. nr 33, poz. 157 ze zm.)?”

podjął następującą uchwałę:

W okresie od dnia 1 października 1990 r. do dnia 4 lipca 1993 r. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w której wszystkie udziały stanowiły własność Stowarzyszenia Polski Związek Motorowy, należało traktować jako uspołeczniony zakład pracy w rozumieniu § 19 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1983 r. w sprawie zasad obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki (Dz.U. nr 33, poz. 157 ze zm.).

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Warszawie w decyzji z 15.XI.1994 r. ustalił, że do dnia 4.VII.1993 r. Polski Związek Motorowy – Biuro Obrotu Częściami Zamiennymi „P”, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w W. była zobowiązana do pokrywania wydatków z tytułu wypłacanych pracownikom zasiłków chorobowych z własnych funduszy, ponieważ Spółka ta była traktowana jako uspołeczniony zakład pracy, gdyż opłacała podatek jako jednostka gospodarki uspołecznionej. Decyzja ta wydana została po zgłoszeniu przez Spółkę wniosku o zwrot przez Oddział ZUS kwoty 249.650.760 zł. Zdaniem Spółki kwota ta została w okresie od maja 1991 r. do czerwca 1993 r. wypłacona bezpodstawnie pracownikom z tytułu zasiłków chorobowych z własnych środków. Według Spółki nie była ona uspołecznionym zakładem pracy, bowiem „reprezentuje własność prywatną”, gdyż „jedynym wspólnikiem w Spółce był i jest Polski Związek Motorowy.”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty