06.12.1996 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 6 grudnia 1996 r., sygn. II UKN 25/96

W postępowaniu kasacyjnym Sąd Najwyższy nie jest uprawniony do badania zasadności ustaleń faktycznych i oceny dowodów dokonanych przed sądem drugiej instancji, nie może też dokonywać własnych ustaleń faktycznych odmiennych od przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku (art. 39315 KPC).

 

Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska, Sędziowie: SN Jerzy Kuźniar (sprawozdawca), SA Mieczysław Bareja.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 1996 r. sprawy z wniosku Andrzeja S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w W. o rentę inwalidzką, na skutek kasacji wnioskodawcy od wyroku Sadu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 17 lipca 1996 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Sąd Wojewódzki-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu wyrokiem z dnia 29 grudnia 1995 r. oddalił odwołanie Andrzeja S. od decyzji Zakładu Ubez­pieczeń Społecznych-Oddziału w W. z dnia 12 czerwca 1995 r. po stwierdzeniu, że wnioskodawca utracił prawo do pobieranej renty inwalidzkiej z tytułu wypadku przy pracy wobec ustania inwalidztwa, co uzasadniało wstrzymanie wypłaty świadczenia od dnia 1 lipca 1995 r. na podstawie art. 78 i art. 102 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 ze zm.). Wnioskodawca uległ w dniu 10 maja 1991 r. wypadkowi przy pracy doznając oparzenia twarzy i oczu w następstwie czego został zaliczony początkowo do II grupy, a w 1993 r. do III grupy inwalidów, pobierając stosowną rentę inwalidzką. W trakcie kolejnych badań kontrolnych Wojewódzka Komisja Lekarska do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia stwierdziła brak inwalidztwa tak z tytułu wypadku przy pracy, jak i z ogólnego stanu zdrowia, po rozpoznaniu stanu po oparzeniu termicznym i chemicznym obu oczu, z przewlekłym zapaleniem spojówek, a organ rentowy - na tej podstawie - wstrzymał wnioskodawcy wypłatę renty inwalidzkiej. Biegły lekarz okulista, wydający opinię w sprawie dla potrzeb Sądu Wojewódzkiego rozpoznającego odwołanie wnioskodawcy uznał, iż stan zdrowia odwołującego uległ poprawie, a niekorzystne objawy wycofały się. Nieliczne maleńkie ciała obce w rogówce obu oczu nie powodują żadnych dolegliwości i nie wpływają na funkcję oczu. Przewlekłe zapalenie brzegów powiek i spojówek nie powoduje inwalidztwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty