Wyrok SN z dnia 9 sierpnia 1995 r. sygn. II URN 26/95
Występowanie padaczki nie jest równoznaczne z istnieniem długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (jednolity tekst: Dz. U. z 1993 r., Nr 71, poz. 342). Ocena zdolności do takiej pracy zależy od stopnia nasilenia tego schorzenia.
Przewodniczący SSN: Stefania Szymańska (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Maria Tyszel
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Piotra Wiśniewskiego, po rozpoznaniu w dniu 9 sierpnia 1995 r. sprawy z wniosku Mariusza G. przeciwko Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddział Regionalny w W. o dalsze prawo do renty inwalidzkiej rolniczej, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu z dnia 23 września 1994 r., [...]
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Mariusz G. urodzony dnia 17 kwietnia 1960 r. pobierał od 1 maja 1991 r. rentę inwalidzką rolniczą.
Obwodowa Komisja Lekarska po przeprowadzeniu kontrolnego badania lekarskiego w dniu 15 czerwca 1994 r., uznała wnioskodawcę nadal za długotrwale niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym. Stanowiska tego jednak nie podzieliła Wojewódzka Komisja Lekarska (orzeczenie z 27 czerwca 1994 r.), która nie stwierdziła u niego długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty