02.02.1995 Ubezpieczenia

Wyrok SN z dnia 2 lutego 1995 r. sygn. II URN 50/94

Długość okresu zatrudnienia wymagana do przyznania renty inwalidzkiej zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 40, poz. 267 ze zm.) różni się od tego, w jakim wieku powstało inwalidztwo osoby ubiegającej się o rentę inwalidzką.

Przewodniczący SSN: Teresa Romer (sprawozdawca)

Sędzia SN: Maria Tyszel, Sędzia SA: Jerzy Kuźniar

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Stefana Trautsolta, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 1995 r. sprawy z wniosku Jana M. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. o rentę inwalidzką na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z dnia 21 kwietnia 1994 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Wojewódzkiemu--Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. decyzją z 29 listopada 1993 r. odmówił Janowi M. urodzonemu w 1934 r., prawa do renty inwalidzkiej ponieważ inwalidztwo jego w III grupie inwalidów powstało po upływie 18 miesięcy od ustania zatrudnienia, a ponadto w ostatnich 10 latach pracy od 1969 r. do 1979 roku wnioskodawca udowodnił tylko 3 lata 11 miesięcy 17 dni zatrudnienia zamiast wymaganych 5 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty