Wyrok SN z dnia 2 lutego 1995 r. sygn. II URN 52/94
Przepis art. 7 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 28 kwietnia 1983 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 23, poz. 99 ze zm.) traktuje okres pracy społeczno-politycznej - w granicach czasowych określonych tym przepisem - jako równorzędny z okresem zatrudnienia na kolei, przy czym "ustanie pracy" w rozumieniu wymienionego przepisu należy interpretować jako faktyczne zaprzestanie jej wykonywania, nie zaś jako wynikające z jej rozwiązania w sposób określony w art. 30 § 1 k.p.
Przewodniczący SSN: Teresa Romer
Sędzia SN: Maria Tyszel, Sędzia SA: Jerzy Kuźniar (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Stefana Trautsolta, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 1995 r. sprawy z powództwa Tadeusza N. przeciwko [...] Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w S. o wysokość emerytury kolejowej, na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego [...] od wyroku Sądu Apelacyjnego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 28 czerwca 1994 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok oraz poprzedzający go wyrok Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie z dnia 20 października 1993 r. [...] i zmienił decyzję [...] Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w S. z dnia 30 listopada 1992 r. [...] w ten sposób, że przyjął do podstawy wymiaru świadczenia zarobki uzyskane przez wnioskodawcę Tadeusza N. w latach 1985 - 1986 - 1987.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty