27.04.1995 Ubezpieczenia

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 27 kwietnia 1995 r. sygn. III AZP 4/95

Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski

Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Jerzy Kwaśniewski, Walery Masewicz, Teresa Romer, Walerian Sanetra (współsprawozdawca), Andrzej Wróbel (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 1995 r., wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o podjęcie przez skład siedmiu sędziów Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego uchwały zawierającej odpowiedź na następujące zagadnienie prawne:

Czy Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w uzgodnieniu z Naczelną Radą Lekarską ustosunkowując się na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458 ze zm.) w brzmieniu nadanym temu przepisowi w art. 62 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz.U. Nr 30, poz. 158 ze zm.) do wniosku cudzoziemca (przyszłego pracodawcy cudzoziemca) o zezwolenie na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce bez ograniczenia tego prawa do zatrudnienia w publicznych zakładach opieki zdrowotnej może jedynie zezwolić cudzoziemcowi na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce przez zatrudnienie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub nie zezwolić cudzoziemcowi na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce ?

podjął następującą uchwałę:

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458 ze zm.) Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w uzgodnieniu z Naczelną Radą Lekarską może zezwolić cudzoziemcowi na wykonywanie zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a ponadto zezwolić na jego zatrudnienie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub odmówić wydania tych zezwoleń.

Z treści tego przepisu nie wynika ograniczenie prawa wykonywania zawodu lekarza przez cudzoziemca wyłącznie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne, przedstawione do rozstrzygnięcia przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego składowi siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, powstało, jak wynika z uzasadnienia wniosku, w związku z rozbieżnością stanowisk Naczelnego Sądu Administracyjnego z jednej strony i Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Naczelnej Rady Lekarskiej z drugiej strony, w kwestii wykładni art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 50, poz. 458 ze zm.). Przepis ten stanowi, że cudzoziemcowi, który wykonywał zawód lekarza za granicą na podstawie tam obowiązujących przepisów lub spełnia warunki określone w art. 2 pkt 1 i 2 tej ustawy Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w uzgodnieniu z Naczelną Radą Lekarską może zezwolić na wykonywanie tego zawodu oraz zatrudnienie w zakładach społecznych służby zdrowia na zasadach określonych w zezwoleniu. Minister i Naczelna Rada Lekarska reprezentują pogląd, że powołany przepis uprawnia do wydawania cudzoziemcom zezwoleń na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce z ograniczeniem tego prawa do zatrudnienia w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (por. decyzja Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 stycznia 1994 r., Nr KDU-I-804/93 zezwalająca E.P. na wykonywanie zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyłącznie w publicznych zakładach służby zdrowia). Odmienny pogląd w tej kwestii przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 23 września 1994 r., II SA 309/94. Sąd Administracyjny przyjął, że art. 3 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza uprawnia Ministra do wydawania dwojakiego rodzaju zezwoleń, a mianowicie zezwoleń na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce oraz odrębnych zezwoleń na zatrudnienie na stanowiskach wymagających kwalifikacji lekarskich w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Zezwolenie na wykonywanie zawodu lekarza jest bowiem stwierdzeniem posiadania przez cudzoziemca odpowiednich kwalifikacji zawodowych, podczas gdy zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca pozostaje w związku z oceną sytuacji na rynku pracy i potrzeb zakładów pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty