25.01.1995 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 25 stycznia 1995 r. sygn. III ARN 77/94

Dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (jednolity tekst: Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13 ze zm.) nie ustanowił przepisów modyfikujących zasady podziału nieruchomości ziemskiej dokonanego przed 1 września 1939 r. W szczególności nie upoważnił on organów administracji rolnej do zastępowania sądów w orzekaniu w sprawie zmiany tytułów własności „bez zezwolenia władzy państwowej” w rozumieniu art. 1 rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości ziemskich (Dz. U. RP Nr 73, poz. 428).

Przewodniczący SSN: Janusz Łętowski

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski, Walerian Sanetra (sprawozdawca), Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 1995 r. sprawy ze skargi Władysława R. na decyzję Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 19 października 1993 r. [...] w przedmiocie przejęcia nieruchomości ziemskiej na własność Państwa, na skutek rewizji nadzwyczajnej wniesionej przez Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 1994 r., [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Uzasadnienie

Minister Rolnictwa i Reform Rolnych, orzeczeniem z dnia 26 lipca 1949 r., [....] postanowił (pkt2) uznać, że nieruchomość ziemska B. o obszarze 16.4881 ha lwh 516 w gminie katolickiej B. oraz nieruchomość”[...] i Spółka cegielna i młyn. Spółka komandytowa w O. k/O.”, stanowiąca własność Edwarda, Andrzeja, Mariana i Gabrieli R. przeszła na własność Państwa na cele reformy rolnej. Jako podstawę prawną przejęcia powołano art. 2 ust. 1 lit. e dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (jednolity tekst: Dz. U. z 1945 r., Nr 3, poz. 13 ze zm.) oraz art. 1 rozporządzenia tymczasowego Rady Ministrów z dnia 1 września 1919 r. normującego przenoszenie własności nieruchomości ziemskich (Dz. U. R. P. Nr 73, poz. 428). W uzasadnieniu orzeczenia wskazano między innymi, że ugoda sądowa z dnia 18 lipca 1937 r. w przedmiocie podziału dóbr B.-.Ł.-O., zawarta została bez wymaganego zezwolenia władz administracyjnych, co powoduje, że nie wywiera skutków prawnych w odniesieniu do przepisów o reformie rolnej. Z tych przyczyn nieruchomość”[...] i Spółka, cegielnia i młyn. Spółka komandytowa w O. k/O.” (bez podania jej charakteru i obszaru), należąca do osób będących jednocześnie współwłaścicielami nieruchomości B.-Ł.-O., przeszła na własność państwa na cele reformy rolnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp