25.01.1995 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 25 stycznia 1995 r., sygn. III CZP 176/94

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Eugeniusza M. przeciwko Gminie Miasta T. o ustalenie prawa własności samochodu po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Toruniu postanowieniem z dnia 16 grudnia 1994 r. I Cr 490/94 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy nabywca, od osoby nieuprawnionej do rozporządzania, samochodu niewiadomego pochodzenia, nie wykazanego w ewidencji pojazdów utraconych w wyniku przestępstwa (art. 169 k.c.), ma interes prawny, w rozumieniu przepisu art. 189 k.p.c., w ustaleniu, przeciwko gminie jako prowadzącej rejestrację pojazdów samochodowych, prawa własności tego samochodu, jeżeli jest mu to potrzebne do jego zarejestrowania?”

podjął następującą uchwałę:

Osoba nabywająca pojazd samochodowy od nieuprawnionego do rozporządzania nim nie może skutecznie dochodzić na podstawie art. 189 k.p.c. ustalenia, że stała się właścicielem tego pojazdu, w procesie wytoczonym przeciwko organowi samorządowemu, który na podstawie przekazania kompetencji przez właściwy organ administracji rządowej dokonuje rejestracji pojazdów. Organ taki nie ma bowiem legitymacji biernej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne
11.07.2003 Obrót gospodarczy
Czytaj więcej
11.07.2003 Obrót gospodarczy
Czytaj więcej