Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 17 listopada 1994 r. sygn. III AZP 3/94
Przewodniczący: Prezes SN Jan Wasilewski
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski (współsprawozdawca), Walery Masewicz, Teresa Romer (autor uzasadnienia), Maria Tyszel (sprawozdawca), Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, przy udziale Prokuratora Włodzimierza Skoniecznego, w sprawie ze skargi Aleksandry M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 28 stycznia 1993 r., [...] w przedmiocie uprawnień kombatanckich po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 1994 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez skład pięciu sędziów Sądu Najwyższego postanowieniem z dnia 12 maja 1994 r., Sygn. akt III ARN 24/94:
Czy osobę, która została deportowana na Syberię ze swego stałego miejsca zamieszkania na obszarze b. Litewskiej SRR w ramach tzw. „akcji rozkułaczania” można uznać za podlegającą represji z przyczyn politycznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 ze zmianami), jeżeli w okresie deportacji nie posiadała obywatelstwa polskiego?”
podjął następującą uchwałę:
Osobę narodowości polskiej, deportowaną na Syberię w ramach tzw. „akcji rozkułaczania” z obszaru b. Litewskiej SRR, uważa się za podlegającą represjom z przyczyn politycznych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 ze zm.), jeżeli jest obywatelem polskim.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty