Wyrok SN z dnia 1 grudnia 1994 r. sygn. III ARN 65/94
Przy zwolnieniu policjanta ze służby z powołaniem się na art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 ze zm.) należy uwzględnić okoliczności konkretnego przypadku, dotyczące zachowania się policjanta w służbie i w życiu prywatnym, bądź zdarzenia, które uniemożliwiają lub utrudniają pełnienie służby.
Przewodniczący SSN: Walery Masewicz (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski, Janusz Łętowski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 1994 r. sprawy ze skargi Urszuli S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 listopada 1993 r., [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji, na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 1994 r., [...]
uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym Komendanta Głównego Policji [...] z dnia 30 lipca 1990 r. Urszula S. została zwolniona ze służby w Policji, będąc w dniu zwolnienia młodszym chorążym zatrudnionym na stanowisku starszego referenta do spraw finansowych w Wydziale Gospodarki Materiałowo-Technicznej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w L. Za podstawę prawną rozwiązania stosunku służbowego uznano art. 41 ust. 2 pkt 5 w związku z art. 147 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179 ze zm.).
Z akt osobowych Komendy Wojewódzkiej Policji w L. wynika, że rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia 30 lipca 1990 r. odnoszący się m.in. do Urszuli S. obejmował większą, aczkolwiek bliżej nie określoną grupę funkcjonariuszy policji, gdyż w dokumentach akt osobowych rozkaz ten traktowany jest jako „wyciąg”. Przypuszczenie to potwierdza rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w L. z dnia 31 lipca 1990 r. [...] odwołujący się wprawdzie do rozkazu ogólnego, lecz zawierający także formułę „zwalniania ze służby w Policji”. Obydwa omawiane tu dokumenty nie zawierają żadnego uzasadnienia faktycznego i prawnego, pouczenia o środkach odwoławczych; powołują się natomiast na powołaną wyżej podstawę prawną. Na rozkazie Komendanta Głównego Policji umieszczony został podpis Przewodniczącego Związku Zawodowego Policjantów Garnizonu L.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty