03.03.1994 Podatki

Wyrok SN z dnia 3 marca 1994 r. sygn. III ARN 9/94

Dla stwierdzenia rzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów w rozumieniu § 7 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 35, poz. 203) - mają znaczenie, zdarzenia losowe przejściowo uniemożliwiające podatnikowi prowadzenie księgi podatkowej zgodnie ze stanem rzeczywistym niezależne od zamiaru, celu i winy podatnika. Organy podatkowe powinny brać pod uwagę tego rodzaju okoliczności przy stwierdzaniu rzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Przewodniczący: SSN Walery Masewicz

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Jerzy Kwaśniewski (sprawozdawca), Janusz Łętowski, Andrzej Wróbel (autor uzasadnienia)

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Waldemara Grudzieckiego, po rozpoznaniu w dniu 3 marca 1994 r. sprawy ze skargi Jacka S. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 17 grudnia 1992 r., [...] w przedmiocie utraty prawa do zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - handlu artykułami spożywczymi, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości [...] od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego-Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach, z dnia 12 sierpnia 1993 r. [...],

oddalił rewizję nadzwyczajną.

Uzasadnienie

Jacek S. prowadził działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi, która to działalność na wniosek podatnika została zwolniona decyzją Urzędu Skarbowego w B. z dnia 28 września 1990 r. [...] na okres dwóch lat od podatku obrotowego i dochodowego na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 maja 1990 r. w sprawie zwolnienia od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 35, poz. 203 ze zm.)

W dniu 9 listopada 1991 r. inspektorzy Urzędu Skarbowego w B. przeprowadzili w sklepie Jacka S. kontrolę, w wyniku której stwierdzono wprowadzenie do sprzedaży toreb reklamowych, brak wpisu do księgi przychodów i rozchodów utargu za dzień poprzedni oraz nie wpisanie rachunku [...] na kwotę 70.000 zł [...]. Na podstawie powyższych wyników kontroli Urząd Skarbowy w B. z dnia 29 kwietnia 1992 r. [...] pozbawił Jacka S. prawa do zwolnienia od podatków za rok 1991. W uzasadnieniu decyzji Urząd Skarbowy stwierdził, że w świetle przedstawionego w sprawie materiału dowodowego jest bezsporne, iż podatnik zaprzestał prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, nie ewidencjonując utargu z dnia poprzedniego, do czego zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 1990 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 88, poz. 516) był zobowiązany. Urząd Skarbowy uznał za wiarygodne oświadczenie ekspedientek o prowadzeniu w dniu 9 listopada 1991 r. sprzedaży toreb reklamowych, natomiast wyjaśnienie Jacka S. o traktowaniu toreb reklamowych jako opakowania wydawanego nieodpłatnie klientowi uznał za nieprzekonywujące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty