Wyrok SN z dnia 8 stycznia 1993 r., sygn. III ARN 84/92
1. Pojęcie obłożna choroba" nie oznacza choroby powodującej konieczność nieustannego przebywania w łóżku, lecz taką chorobę, która powoduje istotne i trwale zakłócenie warunków codziennej egzystencji chorego i wymaga otoczenia go stałą opieką i kontrolą lekarską.
2. Opóźnianie wydania przez organ administracji formalnej decyzji, która może być zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego, powinno być rozumiane jako faktyczne pozbawienie obywatela prawa do sądu, uzasadnia przeto zastosowanie art. 421 § 2 k.p.c.
Przewodniczący: sędzia SN J. Borkowski. Sędziowie SN: W. Masewicz, T. Flemming-Kulesza, A. Józefowicz, J. Łętowski (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora W. Grudzieckiego, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Leonarda M. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 24 czerwca 1991 r. nr (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wypowiedzeniu stosunku pracy na skutek rewizji nadzwyczajnej Rzecznika Praw Obywatelskich od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 1991 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty