20.03.1992

Uchwała SN z dnia 20 marca 1992 r., sygn. I PZP 18/92

Przewodniczący: sędzia SN W. Sanetra. Sędziowie SN: J. Borkowski, J. Iwulski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora J. Szewczyka, w sprawie z powództwa Lucjana K. przeciwko Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy w B. o wynagrodzenie, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie postanowieniem z dnia 21 stycznia 1992 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c

Czy dodatek wyrównawczy uregulowany rozporządzeniem Ministra Pracy, Płacy i Spraw Socjalnych z dnia 18 grudnia 1974 r. w sprawie obliczania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, odszkodowań, dodatków wyrównawczych oraz niektórych innych należności ze stosunku pracy (Dz.U. Nr 51, poz. 334 ze zm.) wypłacony w związku z wypowiedzeniem warunków pracy i płacy na podstawie art. 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 4, poz. 19) stanowi wielkość stałą przez okres jego pobierania, czy też podlega obniżeniu w przypadku podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego na zajmowanym - w wyniku wypowiedzenia zmieniającego - stanowisku?

podjął następującą uchwałę:

Dodatek wyrównawczy, przysługujący pracownikowi będącemu członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej, któremu wypowiedziano warunki pracy i płacy na podstawie art. 6 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) stanowi w zakresie składników wynagrodzenia określonych w stawkach miesięcznych w stałej wysokości, różnicę miedzy wynagrodzeniem przysługującym bezpośrednio po przeniesieniu do innej pracy a wynagrodzeniem, które przysługiwało pracownikowi bezpośrednio przed przeniesieniem i nie podlega zmianie do końca okresu, w którym pracownik jest objęty szczególną ochroną stosunku pracy (§13 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Pracy, Płacy i Spraw Socjalnych z dnia 18 grudnia 1974 r. w sprawie obliczania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, odszkodowań, dodatków wyrównawczych oraz niektórych innych należności ze stosunku pracy - Dz.U. Nr 51, poz. 334 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp