18.11.1992

Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 18 listopada 1992 r., sygn. III AZP 20/92

Wasilewski Jan /przewodniczący/, Borkowski Janusz, Iwulski Józef /współsprawozdawca/, Józefowicz Adam, Kwaśniewski Jerzy, Łętowski Janusz /sprawozdawca/, Masewicz Walery

 

Sąd Najwyższy na poniższe pytanie prawne Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego:

Czy pojęcie "środki własne", o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 79 poz. 464 ze zm./ można - w okresie od dnia 5 grudnia 1990 r. do dnia 19 kwietnia 1993 r. - nadać taką treść, jaka zawarta jest w par. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1993 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących uwłaszczenia osób prawnych nieruchomościami będącymi dotychczas w ich zarządzie lub użytkowaniu /Dz.U. nr 23 poz. 97/?

podjął uchwałę:

Zarząd gminy, do czasu sprzedaży wszystkich lokali w domu stanowiącym własność gminy, decyduje o przebudowie, nadbudowie lub rozbudowie domu przez osoby fizyczne, polegającej na powiększeniu liczby lokali /art. 21 ust. 3 zdanie pierwsze ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości - t.j. Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127/ przez wydanie decyzji administracyjnej /art. 104 par. 1 Kpa/.

Uzasadnienie

1. Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /t.j. Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127 ze zm./ sprzedaż lokali w domach stanowiących własność państwa lub gminy połączona jest ze sprzedażą lub oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu niezbędnego do korzystania z domu. Części domów oraz inne urządzenia, które nie służą do użytku właścicieli poszczególnych lokali, stanowią współwłasność w częściach odpowiadających stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej domu. Mamy więc do czynienia, do czasu sprzedaży wszystkich lokali w takich domach, ze współwłasnością budynku i gruntu, w części nie wchodzącej w skład poszczególnych lokali. Gdyby nie było przepisów szczególnych - analizowanej ustawy, o zarządzie nieruchomością wspólną decydowaliby wszyscy współwłaściciele na zasadach określonych kodeksem cywilnym. Ponieważ zgoda na przebudowę, nadbudowę lub rozbudowę domu jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, zgodnie z art. 199 Kc musieliby ją wyrazić wszyscy współwłaściciele. W wypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogliby żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który uwzględniałby cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty