Uchwała SN z dnia 23 lipca 1992 r., sygn. III AZP 9/92
Masewicz Walery /przewodniczący sprawozdawca/, Borkowski Janusz, Józefowicz Adam, Łętowski Janusz, Sanetra Walerian
Sąd Najwyższy na poniższe pytanie prawne przekazane postanowieniem z dnia 24 marca 1992 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie II SA 207-208/92:
1. Czy w sprawie o przeniesienie sędziego na inne miejsce służbowe ze względu na powagę stanowiska sędziego przysługuje sędziemu ochrona sądowa i przed jakim sądem?
2. Czy w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym ma zastosowanie art. 464 par. 1 Kpc?
podjął następującą uchwałę:
1. Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa rozstrzygającej o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe ze względu na powagę stanowiska, podjętą na podstawie art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1989 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa /Dz.U. nr 73 poz. 435 ze zm./ - służy zainteresowanemu skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
2. Odmówić udzielenia odpowiedzi na zagadnienia prawne opisane w punkcie 2.Uzasadnienie
Rozważając różne aspekty zagadnienia prawnego przedstawionego do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 Kpc Sąd Najwyższy wziął m.in. pod uwagę, że treść jego sprowadza się w istocie rzeczy do pytania o granice prawa do ochrony sądowej przed władczymi decyzjami organów państwa, którym obywatel - ze względu na wiążący go system podporządkowania i zależności - obowiązany jest podporządkować się, a które w istotny sposób kształtują sferę jego praw i obowiązków. Złożony charakter zagadnienia prawnego wynika z braku jednoznacznych rozstrzygnięć w prawie pozytywnym, co skłania Sąd Najwyższy do komplementarnego rozważenia całej problematyki na czterech, niezależnych od siebie płaszczyznach: a/ w świetle zasad aksjologicznych, wyznaczających treść i granice prawa obywatela do sprawiedliwego procesu sądowego w każdym wypadku naruszenia jego praw lub interesów, b/ w kontekście pozycji prawnoustrojowej Krajowej Rady Sądownictwa, jej miejsca w systemie centralnych organów Rzeczypospolitej Polskiej, c/ przez klasyfikację - w kategoriach prawnych form działania administracji - uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe ze względu na powagę stanowiska i d/ z uwzględnieniem statusu prawnego sędziego jako pracownika, a zwłaszcza gwarancji dochodzenia przez niego roszczeń ze stosunku pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty