12.06.1992

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 12 czerwca 1992 r., sygn. III CZP 48/92

Przewodniczący: Prezes SN S. Rudnicki. Sędziowie SN: H. Ciepła, S. Dmowski, T. Ereciński (sprawozdawca), K. Kołakowski, A. Nalewaj ko, Z. Świeboda.

Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora I. Kaszczyszyn rozpoznał wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 31 marca 1992 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące zagadnienia prawne:

1.  Czy w świetle art. 20 ust. 3 i art. 21 pkt b Konwencji o Prawach Dziecka (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526), przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. i obowiązującej w Polsce od dnia 7 lipca 1991 r., zasada pierwszeństwa przysposobienia dziecka przez rodzinę polską oznacza, iż orzeczenie przysposobienia przez osoby stale zamieszkałe poza krajem uzależnione jest od ustalenia przez właściwe organy, że podejmowane na terenie Polski próby umieszczenia dziecka w zastępczym środowisku rodzinnym okazały się bezskuteczne?

2.  Czy i w jakim stopniu postanowienia art. 21 pkt e oraz art. 35 Konwencji ograniczają możliwość płatnego, indywidualnego pośrednictwa adopcyjnego, a zarazem nakładają obowiązek korzystania w ramach istniejących struktur organizacyjnych z pośrednictwa wyspecjalizowanych instytucji pozasądowych współpracujących z odpowiednimi organizacjami zagranicznymi na podstawie stosownych porozumień i umów?

podjął następującą uchwał?:

1.  Przysposobienie dziecka polskiego, związane z przeniesieniem do innego kraju, może nastąpić, jeżeli nie ma możliwości umieszczenia go na równorzędnych warunkach w rodzinie zastępczej lub adopcyjnej na Terenie Polski. W postępowaniu tym decydujące znaczenie ma nadrzędny interes dziecka (art. 20 ust. 3 i art. 21 lit. b Konwencji o Prawach Dziecka, Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526).

2.  Przepisy art. 21 lit. d i e oraz art. 35 Konwencji wymagają, by pośrednictwo adopcyjne prowadzone było przez organy kompetentne i wyspecjalizowane, współpracujące z odpowiednimi organizacjami zagranicznymi na podstawie stosownych porozumień i umów; nie ograniczają natomiast wprost kręgu podmiotów zajmujących się pośrednictwem adopcyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp