Uchwała SN z dnia 19 lutego 1991 r., sygn. III CZP 3/91
Sąd Najwyższy w sprawie Skarbu Państwa Urzędu Rejonowego w A. o sporządzenie umowy notarialnej po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 19 lutego 1991 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Suwałkach postanowieniem z dnia 12 grudnia 1990 r. I Cz 87/90 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Jaki organ: Urząd Rejonowy jako reprezentant Skarbu Państwie czy też Urząd Miasta jako reprezentant samorządu terytorialnego winien występować w umowie notarialnej, jako zbywca wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budynku wielomieszkaniowym położonym na terenie miasta oraz ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, na której wzniesiony jest ten budynek, w sytuacji, gdy decyzja o sprzedaży lokalu podjęta przez terenowy organ administracji państwowej uprawomocniła się przed 27 maja 1990 r., natomiast decyzji, o jakiej mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 32, poz. 191) wojewoda dotychczas nie wydał?
podjął następującą uchwałę:
Jeżeli decyzja o sprzedaży lokalu mieszkalnego w budynku położonym na terenie miasta oraz ułamkowej części wieczystego użytkowanie gruntu, podjęta przez terenowy organ administracji państwowej, uprawomocniła się przed dniem 27 maja 1990 r., zaś wojewoda nie wydał decyzji w sprawie stwierdzenia nabycia mienia z mocy prawa (art. 5 ust. 1 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawą o pracownikach samorządowych Dz.U. nr 32, poz. 191) jako sprzedawca powinien występować zarząd miasta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty