Wyrok SN z dnia 5 maja 1989 r., sygn. II CR 155/89
Nie narusza przepisów prawa spółdzielczego zamiana lokali, w wyniku której członek mający przyrzeczenie dokonania na jego rzecz przydziału zostaje skierowany do innej spółdzielni i otrzymuje przydział lokalu zwalnianego dla niego przez członka tej spółdzielni ten zaś zyskuje w zamian przydział lokalu przyrzeczonego pierwszemu z tych członków.
Przepis art. 106 k.p.c. nie ma zastosowania w razie wytoczenia powództwa przez prokuratora na podstawie art. 7 i 57 k.p.c.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Prokuratora Wojewódzkiego w Katowicach przeciwko Jerzemu D. i Małgorzacie D.Z. przy udziale interwenientów ubocznych Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni Mieszkaniowej Silesia w Katowicach o unieważnienie umowy zamiany na skutek rewizji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 29 listopada 1988 r. I C 249/88 oddalił rewizję i zasądza od powoda na rzecz pozwanych kwotę zł 76.000 i na rzecz Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej kwotę zł 40.000 tytułem zwrotu kosztów postępowania rewizyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Wojewódzki w Katowicach oddalił powództwo Prokuratora Wojewódzkiego w Katowicach o unieważnienie umowy zamiany mieszkań zawartej przez pozwanych. W rewizji od tego wyroku Prokurator Wojewódzki w Katowicach zarzucił sprzeczność istotnych ustaleń Sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego polegającego na uznaniu, iż zamiana domu jednorodzinnego będącego własnością pozwanego Jerzego D. na własnościowe prawo do domu jednorodzinnego pozwanej Małgorzaty D. dokonana została między spółdzielniami a nie między tymi osobami fizycznymi oraz naruszenie art. 58 § 1 i 2 k.c. przez przyjęcie, że umowa ta nie jest sprzeczna z prawem i z zasadami współżycia społecznego oraz nie zmierzała do obejścia prawa, mimo jej sprzeczności z treścią art. 223 § 2 prawa spółdzielczego, a także mimo iż doprowadziła do użytkowania przez jedną rodzinę dwóch spółdzielczych domów jednorodzinnych. W rewizji tej uznano również za niezasadne obciążenie prokuratury kosztami procesu jako stronę, gdyż prokurator występował w oparciu o art. 7 i 57 k.p.c. i stosownie do art. 106 k.p.c. udział prokuratora w tej sprawie nie uzasadniał zasądzenia kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty