04.02.1988

Wyrok SN z dnia 4 lutego 1988 r., sygn. IV CR 45/88

Korzystanie z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności gruntowej na podstawie oświadczenia złożonego bez formy aktu notarialnego jest posiadaniem tej służebności w złej wierze.

Przewodniczący: sędzia SN Z. Świeboda (sprawozdawca). Sędziowie SN: A. Wielgus, A. Wypiórkiewicz.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Józefa S. przeciwko Joachimowi C. i Janinie C. o zakaz przechodu i przegonu, na skutek rewizji powoda od wyroku Sądu Rejonowego w Ropczycach z dnia 20 października 1987 r.:

uchylił zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo i w tym zakresie przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Ropczycach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach procesu za instancję rewizyjną.

Z uzasadnienia

Wyrokiem z dnia 20 października 1987 r. Sąd Rejonowy w Ropczycach oddalił powództwo o zakazanie pozwanym przegonu i przechodu krajem wschodnim działki nr (...) położonej w N. Sąd Rejonowy ustalił, że wymieniona działka stanowi własność powoda na podstawie umowy z dnia 8 kwietnia 1987 r. przekazania gospodarstwa rolnego przez rodziców Weronikę i Wojciecha S. i według treści ksiąg wieczystych wolna jest od służebności gruntowej na rzecz pozwanych. Wzdłuż wschodniego krańca tej działki prowadzi wydeptana ścieżka o szerokości około 80 cm, przez którą pozwani od lat 1962-1963 przechodzą i przeganiają bydło. Przy styku tej ścieżki z drogą publiczną w rowie przydrożnym znajduje się krąg betonowy długości 60 cm ułożony między belkami drewnianymi przez pozwanych około 4 lata temu, a przedtem od lat 1973-1974, tj. wtedy gdy dokonano przebudowy drogi publicznej i wykopano rów przydrożny, znajdował się mostek drewniany wykonany przez pozwanego i ojca powoda. Przechód i przegon spornym szlakiem miał miejsce w wykonaniu umowy zawartej między poprzednikami prawnymi stron, na podstawie której strony wzajemnie korzystały z sąsiednich działek w sposób odpowiadający wykonywaniu służebności. Jednakże ojciec powoda zrezygnował z przechodu i przegonu przez działkę pozwanych w 1981 r., wtedy gdy uzyskał przegon w odrębnym postępowaniu o ustanowienie służebności drogi koniecznej innym szlakiem drożnym przez grunty sąsiada.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp