22.10.1987

Uchwała SN z dnia 22 października 1987 r., sygn. III CZP 55/87

Przewodniczący: sędzia SN K. Piasecki. Sędziowie SN: C. Bieske, W. Łysakowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Fabryki Elementów Budowlanych (...) w L. przeciwko Mieczysławowi D. o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym w dniu 9 października 1987 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Lublinie postanowieniem z dnia 30 czerwca 1987 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

1.  Czy ważna jest umowa zawarta między podstawowym przedsiębiorstwem budowlanym a jego pracownikiem, który wpłacił wkład mieszkaniowy i jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej, na podstawie której pracownik ten - po wytypowaniu go przez zakład pracy - otrzymuje przydział mieszkania w tejże spółdzielni z zasobu mieszkań przeznaczonych dla pracowników tego przedsiębiorstwa i w zamian zobowiązuje się do przepracowania w wymienionym przedsiębiorstwie przez okres określony w umowie, a w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy przed upływem tego okresu, z przyczyn leżących po jego stronic, zobowiązuje się do zapłaty kary umownej przekraczającej wielokrotnie jego wynagrodzenie, jeśli nie zwróci pracodawcy przydzielonego mu mieszkania?

2.  Czy roszczenie zakładu pracy wynikające z opisanej w pkt 1 umowy w stosunku do pracownika jest roszczeniem związanym ze stosunkiem pracy (art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c.)?

podjął następującą uchwałę:

1.  Nie jest sprzeczna z przepisami prawa ani z zasadami współżycia społecznego umowa zawarta między przedsiębiorstwem budowlanym a pracownikiem tego przedsiębiorstwa będącym członkiem spółdzielni mieszkaniowej, na podstawie której przedsiębiorstwo - stosownie do porozumienia ze spółdzielnią mieszkaniową - zapewnia pracownikowi przydział poza kolejnością mieszkania spółdzielczego, a pracownik zobowiązuje się pracować w przedsiębiorstwie przez oznaczony okres, w razie zaś rozwiązania (wygaśnięcia) stosunku pracy, z przyczyn leżących po jego stronie, zapłacić przedsiębiorstwu, jeżeli nie pozostawi mieszkania do dyspozycji pracodawcy, określoną kwotę pieniężną, odpowiadającą wielokrotnej otrzymywanego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp