03.07.1987

Wyrok SN z dnia 3 lipca 1987 r., sygn. I CR 138/87

W sytuacji gdy wskazanie w przekazie telewizyjnym źródła uzyskanych wiadomości polega na przedstawieniu informatora i odtworzeniu jego wypowiedzi, można uznać, że dziennikarz wypełnił obowiązek szczególnej staranności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych (art. 12 ust. 1 prawa prasowego - ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r., Dz. U. Nr 5, poz. 24) tylko wtedy, gdy informacja pochodzi od osoby nie zainteresowanej w sprawie. W przeciwnym razie obowiązkiem dziennikarza jest przedstawienie także stanowiska strony przeciwnej albo sprawdzenie prawdziwości otrzymanej informacji.

Przewodniczący: sędzia SN M. Sychowicz. Sędziowie SN: W. Patulski, J. Sokołowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Stanisława P. przeciwko Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji (...) w W. o ochronę czci na skutek rewizji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 18 marca 1987 r.

oddalił rewizję.

Uzasadnienie

Powód wnosił o nakazanie pozwanemu nagrania z udziałem powoda pełnych informacji dotyczących sytuacji lokatorów budynku przy ul. R. (...) stanowiącego własność powoda, ogłoszenia tych informacji w Dzienniku Telewizyjnym oraz przeproszenia za ogłoszenie fałszywych, jak twierdził, danych w wiadomościach podanych w tym Dzienniku w dniu 24 lipca 1985 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp