Uchwała SN z dnia 2 września 1986 r., sygn. III CZP 64/86
Przewodniczący: sędzia SN J. Niejadlik. Sędziowie SN: L. Grygołajtys (sprawozdawca), M. Sychowicz.
Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Komornika II Rewiru Sądu Rejonowego w Białymstoku o założenie zbioru dokumentów po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Białymstoku postanowieniem z dnia 4 lipca 1986 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Czy w postępowaniu wywołanym w związku z koniecznością dokonania wpisu o zakazie zbywania i obciążania nieruchomości stanowiącej własność podejrzanego zgodnie z postanowieniem prokuratora wchodzi w grą założenie księgi z urzędu (art. 61 ust. 1 zdanie 2 i art. 124 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych w związku z § 175 ust. 1 i 5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników Dz. U. Nr 10, poz. 52 ze zm.), czy też Skarb Państwa należy traktować jako wnioskodawcę i w związku z tym, jaki organ prokurator, czy też komornik sądowy może być zobowiązany do uzupełnienia wniosku?"
podjął następującą uchwałę:
Przy wykonywaniu postanowienia o zabezpieczeniu, polegającego na ustanowieniu zakazu zbywania i obciążania nieruchomości oskarżonego, która nie ma urządzonej księgi wieczystej, założenie księgi wieczystej (zbioru dokumentów) następuje na żądanie uprawnionego organu, który wydał postanowienie o zabezpieczeniu (art. 61 ust. 1 zdanie 2 i art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece Dz. U. Nr 19, poz. 147); organ ten, jako uczestnik postępowania wieczystoksięgowego, jest też zobowiązany do przedstawienia dokumentów, niezbędnych do założenia księgi wieczystej (zbioru dokumentów).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty