22.03.1985

Wyrok SN z dnia 22 marca 1985 r., sygn. I PR 8/85

Transfer" (przekazywanie do kraju pieniędzy zarobionych za granicą przez pracownika polskiego przedsiębiorstwa państwowego) stanowi odrębną czynność prawną.

Aby doszło do transferu", pracownik musi udzielić zakładowi pracy odrębnego zlecenia, które nie należy do istotnych elementów umowy o pracę.

Przyjmującemu zlecenie nie wolno używać we własnym interesie pieniędzy dającego zlecenie. Od sum pieniężnych zatrzymanych ponad potrzebę wynikającą z wykonywania zlecenia powinien płacić dającemu zlecenie odsetki ustawowe (art. 741 k.c.).

Przewodniczący: sędzia SN S. Perestaj. Sędziowie SN: E. Brzeziński (sprawozdawca), M. Rajacz-Krzyżanowska.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 8 marca 1985 r. sprawy z wniosku Alojzego P. przeciwko Przedsiębiorstwu Budownictwa Komunikacyjnego (...) w W. o wynagrodzenie za okres urlopu wypoczynkowego oraz za okres wypowiedzenia umowy o pracę na skutek odwołań obu stron od wyroku Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie z dnia 7 sierpnia 1984 r. uchylił zaskarżony wyrok w części zasądzającej od pozwanego Przedsiębiorstwa na rzecz wnioskodawcy kwotę 158 libijskich dinarów z odsetkami z tytułu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i umorzył postępowanie w części dotyczącej roszczenia wnioskodawcy o wypłacenie tego ekwiwalentu, a w części dotyczącej odsetek związanych z ekwiwalentem przekazał sprawę Okręgowemu Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie do ponownego rozpoznania; poza tym odwołanie pozwanego Przedsiębiorstwa oraz w całości odwołanie wnioskodawcy oddalił.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp