05.06.1985

Uchwała SN z dnia 5 czerwca 1985 r., sygn. III CZP 35/85

Przewodniczący: sędzia SN S. Dmowski. Sędziowie SN: J. Szachułowicz, T. Żyznowski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z wniosku Jerzego Zbigniewa S. z udziałem Stanisława S., Jadwigi Haliny J., Ireny Zofii P., Jerzego Henryka P., Ireny S. i Józefa oraz Marianny małżonków G. o ustanowienie służebności gruntowej po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Radomiu, postanowieniem z dnia 18 kwietnia 1985 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.

1.  Czy współwłaściciel nieruchomośc1 mający mniejszość we współwłasności jest uprawniony na podstawie art. 209 k.c. do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie służebności gruntowej przy sprzeciwie większości współwłaścicieli?

2.  W wypadku pozytywnej odpowiedzi na powyższe pyta nie, kto jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia - wnioskodawca czy wszyscy współwłaściciele stosownie do udziałów?

podjął następującą uchwałę:

Sprzeciw współwłaścicieli reprezentujących większość udziałów we współwłasności nieruchomości wyłącza możliwość uznania, że współwłaściciel Występujący z wnioskiem o ustanowienie służebności drogowej wykonuje czynności zmierzające do zachowania wspólnego prawa (art. 209 k.c.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp