Uchwała SN z dnia 21 maja 1984 r., sygn. III UZP 17/84
Przewodniczący: sędzia SN S. Perestaj (sprawozdawca). Sędziowie SN: M. Rafacz-Krzyżanowska, J. Myślicki.
Sąd Najwyższy z udziałem Prokuratora Prokuratury Generalnej PRL, I. Kaszczyszyn, w sprawie z wniosku Janiny S. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. o rentą inwalidzką po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 21 maja 1984 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie postanowieniem z dnia 31 stycznia 1984 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 66 ustawy z dnia 24 października 1974 r. o okręgowych sądach pracy i ubezpieczeń społecznych:
Czy przerwy w pracy na wychowanie dzieci zaistniałe przed 8.XI.1968 r. należy uznać za zatrudnienie w rozumieniu przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym, jeśli nie zostały zachowane warunki dotyczące urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego dla matek opiekujących się małymi dziećmi?"
podjął następującą uchwałę:
Przerwy w pracy spowodowane opieką nad dzieckiem w wieku do 4 lat, mające miejsce przed wejściem w życie przepisów uchwały nr 158 Rady Ministrów z dnia 24 maja 1968 r. w sprawie urlopów bezpłatnych dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi (M.P. Nr 24, poz. 154), stanowią okresy równorzędne z okresami zatrudnienia (art. 11 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin Dz. V. Nr 40, poz. 267); okresy tych przerw liczy się od daty ustania zatrudnienia do ukończenia przez dziecko 4 lat życia lub z upływem okresu 6 lat trwania przerwy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty