19.01.1983

Uchwała składu 7 Sędziów SN z dnia 19 stycznia 1983 r., sygn. III AZP 7/82

Filcek Antoni /przewodniczący/, Marmaj Zenon, Piasecki Kazimierz /autor uzasadnienia pkt 1/, Pietrzykowski Janusz, Sychowicz Marek, Szachułowicz Jan /sprawozdawca, autor uzasadnienia pkt 2/, Zakrzewska Maria /sprawozdawca/

Sąd Najwyższy, z udziałem Prokuratora Prokuratury Generalnej PRL B. Czapskiego, w sprawie ze skargi Janiny C. na decyzję Wojewody w Z. z dnia 15 lutego 1982 r. po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Najwyższy na posiedzeniu w dniu 16 września 1982 r. do rozstrzygnięcia składowi 7 sędziów Sądu Najwyższego:

1/ Czy od decyzji organu administracji państwowej uchylającej decyzję organu pierwszej instancji celem ponownego rozpoznania sprawy przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego;

2/ czy, a jeśli tak, to jaki środek prawny - skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego czy odwołanie do organu administracji państwowej wyższego stopnia - przysługuje stronie od decyzji organu administracji państwowej wydanej w trybie art. 200 par. 2 Kpa?

uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:

1. Od decyzji organu administracji państwowej uchylającej decyzję organu pierwszej instancji celem ponownego rozpoznania sprawy nie przysługuje skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

2. Od decyzji administracyjnej wydanej w trybie art. 200 par. 2 Kpa przez organ drugiej instancji, z wyjątkiem decyzji określonych w pkt 1 niniejszej uchwały, oraz przez naczelny organ administracji państwowej działający jako organ pierwszej instancji przysługuje stronie wyłącznie skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Natomiast od decyzji wydanej w trybie art. 200 par. 2 Kpa przez organ pierwszej instancji stopnia podstawowego lub wojewódzkiego na skutek skargi prokuratora stronie przysługuje tylko odwołanie do właściwego administracyjnego organu odwoławczego.

Uzasadnienie

Zagadnienie prawne objęte pierwszym punktem ma na względzie decyzję organu Administracji państwowej drugiej instancji uchylającą decyzję organu pierwszej instancji i przekazującą sprawę do ponownego rozpoznania organowi administracyjnemu pierwszej instancji. W ten sposób sformułowane zagadnienie łączy się z ogólniejszym zagadnieniem stosunku wzajemnego między funkcją, zakresem kompetencji i kognicji organów administracyjnych pierwszej i drugiej instancji a funkcją, zakresem kompetencji i kognicji Naczelnego Sądu Administracyjnego jako sądu typu administracyjnego. Rozstrzygnięcie tych ogólnych problemów w takich granicach, w jakich uzasadnione jest to przedmiotem rozważanego pytania prawnego, jest niezbędne do udzielenia odpowiedzi na przedstawione w punkcie pierwszym pytanie prawne, musi więc stanowić punkt wyjścia dla wykładni wchodzących w grę przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Niezależnie od tego wymaga wyjaśnienia swoistość kasatoryjnych decyzji wydawanych przez organy administracji drugiej instancji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty