Wyrok SN z dnia 13 lipca 1983 r., sygn. IV CR 140/83
Zakład pracy może dysponować tylko takim lokalem spółdzielczym, zwolnionym przez jego pracownika (byłego pracownika), który wybudowany został przez spółdzielnię mieszkaniową w ramach nakładów inwestycyjnych przekazanych spółdzielni przez ten zakład pracy.
Przewodritczący: sędzia SN S. Dmowski (sprautozdawca). Sędziowie SN: A. Gola, A. Wielgus.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Jacka K, przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej Hutnik" w K. o przyjęci* aa członka i przydzielenie lokalu na skutek rewizji powoda otl wyroku Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 28 grudnia 1982 r.,
e d d a I i ł rewizję i zasądził od powoda na rzecz pozwanej Spółdzielni kwotę §00 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania rewizyjnego.
Uzasadnienie
Powód Jacek K. wnosił o zobowiązanie pozwanej Spółdzielni Mieszkaniowej Hutnik" w K. do przyjęcia go na członka i przydzielenia mu mieszkania w Osiedlu Centrum D nr 9/39 zajmowanego dotychczas przez Romana S. Powołał się przy tym na pierwszeństwo z art. 145 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. Nr 12, poz. 61) oraz na postanowienia § 5 i § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 marca 1981 r. w sprawie zasad i trybu przydziału lokali mieszkalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 37). Dołączył do pozwu pismo Kombinatu Huty im. Lenina w Krakowie z dnia 27.V.1982 r. wyrażające zgodę na przydzielenie mu mieszkania po Romanie S., pod warunkiem pozostawienia do dyspozycji Kombinatu zajmowanego dotychczas mieszkania funkcyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty