Wyrok SN z dnia 4 grudnia 1979 r., sygn. I PR 93/79
Jeżeli określona osoba została wybrana do pełnienia funkcji w organizacji politycznej lub społecznej i ma wykonywać w charakterze pracownika obowiązki wynikające z pełnionej funkcji, to stosunek pracy obejmujący te obowiązki jest stosunkiem pracy z wyboru, chociażby zatrudnienie mandatariusza nie nastąpiło niezwłocznie po wyborze, lecz w późniejszym terminie.
Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się wyłącznie w razie wygaśnięcia mandatu. Nie mają do niego zastosowania przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub bez wypowiedzenia, w tym także na podstawie art. 52 k.p.
Przewodniczący: sędzia SN A. Filcek (sprawozdawca). Sędziowie SN: J. Knap, E. Jachczyk.
Sąd Najwyższy przy udziale Prokuratora Prokuratury Generalnej PRL, K. Dłużniewskiej, po rozpoznaniu sprawy z wniosku Janusza R. przeciwko Zarządowi Ł. Socjalistycznego Związku Studentów Polskich o przywrócenie do pracy na skutek odwołania pozwanego Związku Studentów Polskich od orzeczenia Terenowej Komisji Odwoławczej do Spraw Pracy dla Dzielnicy Ł.-Ś. z dnia 30 lipca 197S r. oraz zagadnienia prawnego przekazanego przez Okręgowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych postanowieniem z dnia 28 września 1979 r. przejąwszy sprawę do rozpoznania
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty