22.12.1979

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 22 grudnia 1979 r., sygn. III CZP 27/79

Przewodniczący: Prezes SN J. Pawlak.

Sędziowie SN: H. Dąbrowski, A. Gola, K. Olejniczak, K. Piasecki (sprawozdawca), J. Pietrzykowski, F. Wesely.

Sąd Najwyższy z udziałem Prokuratora Prokuratury Generalnej PRL, W. Sztejn, rozpoznał wniosek Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 1&79 r. o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie prawne:

Czy wkłady członkowskie dłużników posiadane w pracowniczych kasach zapomogowo-pożyczkowych podlegają egzekucji, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości?"

uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:

Wkłady umieszczone na rachunku osobistym członka pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej związku zawodowego podlegają egzekucji według stosowanych odpowiednio przepisów art. 889 i nast. k.p.c. o egzekucji z rachunków bankowych oraz art. 39 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. prawo bankowe (Dz.U. Nr 20, poz. 108).

Uzasadnienie

Rozważane zagadnienie nie jest bezpośrednio i samoistnie uregulowane w przepisach obowiązującego prawa cywilnego materialnego i procesowego. Status prawno-regulaminowy pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej związku zawodowego" określa ramowy regulamin pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych związków zawodowych obowiązujący od dnia 1.VII.1973 r., ustalony uchwałą IV Plenum Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 24 maja 1973 r. w sprawie dalszego rozwoju pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych i zmian w ramowym regulaminie PKZP (Biuletyn CRZZ" z 1973 r. Nr 8, poz. 48). W celu scharakteryzowania tego statusu prawnego niezbędne jest przytoczenie następujących postanowień wspomnianego regulaminu. PKZP jest agendą związku zawodowego, w działalności swej kieruje się przepisami statutu związku, ramowego regulaminu PKZP oraz uchwałami i wytycznymi nadrzędnych instancji, które są dla niej obowiązujące. Pracownik przyjęty w poczet członków PKZP jest obowiązany wpłacić wpisowe w wysokości 1% sumy miesięcznego zarobku brutto i wpłacać miesięczny wkład członkowski na fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy w wysokości ustalonej w regulaminie kasy, może zaś korzystać z pożyczek oraz z innych form pomocy prowadzonych przez kasę. Skreślenie z listy członków PKZP następuje na żądanie członka PKZP, w razie rozwiązania stosunku pracy i w razie jego śmierci. W razie przejścia na emeryturę (rentę) członek PKZP zachowuje pełne prawa członkowskie, jeśli pozostanie członkiem związku zawodowego i pozostawi co najmniej 50% swoich wkładów. Na środki finansowe PKZP składają się różne własne fundusze. Fundusz A" powstaje z wkładów członkowskich i jego celem jest gromadzenie oszczędności członków PKZP i udzielanie pożyczek gotówkowych. Wkłady członkowskie w wysokości i w terminie ustalonych w regulaminie kasy potrącane są członkom PKZP z ich wynagrodzenia. Kwoty te zapisuje się na rachunek osobisty członka. Wkłady członkowskie nie są oprocentowane. Kasy zapomogowo-pożyczkowe, działając na zasadach społecznych i samopomocowych", poważnie odciążają środki państwowe kierowane na udzielenie kredytu pracownikom zakładów pracy. Bezpośrednim ich celem jest propagowanie oszczędności i gospodarności, udzielanie członkom pomocy materialnej, wychowywanie członków w duchu koleżeństwa, niesienie wzajemnej, pomocy i ponoszenie solidarnej odpowiedzialności. Częściowe wycofanie wkładów w gotówce może nastąpić tylko wtedy, gdy członek nie ma w kasie zadłużenia. W razie skreślenia z listy członków wkłady członkowskie, po potrąceniu nie spłaconych zadłużeń, podlegają zwrotowi w określonych terminach. Fundusz B" powstaje z dotacji organizacji związkowych i z odsetek od lokaty wolnych środków na książeczce oszczędnościowej PKO. Fundusz C" powstaje m.in. z wpłat wpisowego. Fundusze PKZPprzechowuje się na rachunkach bieżących i książeczkach oszczędnościowych w PKO.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp