Uchwała SN z dnia 24 września 1979 r., sygn. III CZP 53/79
Przewodniczący: Sędzia SN J. Ignatowicz (sprawozdawca).
Sędziowie SN: W. Bryl, K. Olejniczak.
Sąd Najwyższy, w sprawie z powództwa Danuty S., działającej przez opiekunkę Annę K., przeciwko Michałowi S. i Bronisławie K. o alimenty, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Katowicach postanowieniem z dnia 17 maja 1979 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.
Czy opiekun ustanowiony dla małoletniego dziecka w trybie art. 37 umowy między PRL a ZSRR o pomocy prawnej i stosunkach prawnych z dnia 18 grudnia 1957 r. Dz. U. z 1958 r. Nr 32, poz. 147 (niezależnie od tego, że ojcu przebywającemu w Polsce przysługuje pełna władza rodzicielska) może skutecznie działać w imieniu dziecka w procesie o alimenty wytoczonym rodzicom, w sytuacji, gdy prawomocnym postanowieniem sądu polskiego nakazano temuż opiekunowi wydanie dziecka ojcu, sąd radziecki zezwolił na przymusowe wykonanie tego postanowienia na terytorium ZSRR w trybie art. 53 cytowanej umowy, a wykonanie nie następuje, w szczególności czy opiekun nie utracił prawa reprezentowania dziecka po uprawomocnieniu się wymienionego orzeczenia sądu radzieckiego?"
uchwalił:
Ustanowionego na podstawie art. 37 umowy z dnia 28 grudnia 1957 r. między PRL a ZSRR o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 32, poz. 147) opiekuna dla osoby małoletniej będącej obywatelem polskim, a przebywającej stałe na terenie Związku Radzieckiego, należy w sytuacji, gdy rodzicom przysługuje władza rodzicielska, a przeciwko nim zostało wytoczone przed sądem polskim powództwo o alimenty dla wymienionej osoby małoletniej, traktować jako kuratora powołanego z mocy art. 99 k.r.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty