Wyrok SN z dnia 25 maja 1979 r., sygn. CRN 83/79
Roszczenie o wyrażenie zgody na przeniesienie własności nieruchomości, w wykonaniu umowy zobowiązującej do przeniesienia własności jest roszczeniem o charakterze majątkowym, a tym samym podlega ogólnym zasadom o przedawnieniu roszczeń.
Przewodniczący: Sędzia SN J. Majorowicz (sprawozdawca). Sędziowie SN: T. Bukowski, K. Olejniczak.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Wiktora Ignacego K. i Łucji K. przeciwko Witoldowi C. i Halinie C. o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli o przeniesienie własności udziału w nieruchomości miejskiej, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku z dnia 20 października 1978 r.
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
W dniu 8.IV.1964 r. w Państwowym Biurze Notarialnym w S została zawarta umowa, według której Witold i Halina małżonkowie C. sprzedali Wiktorowi i Łucji K. teściom i rodzicom zbywców nie wydzieloną połowę działki położonej w S. przy ul, Sobieskiego 3, o powierzchni 2217 m, oznaczonej nr 1142. Umowa ta została zawarta pod warunkiem, że Skarb Państwa -b. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w S. nie skorzysta z prawa pierwokupu, zastrzeżonego w art. 30 ustawy z dnia t4 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (tekst jedn.: Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty