23.10.1978

Uchwała SN z dnia 23 października 1978 r., sygn. III CZP 52/78

Przewodniczący: sędzia SN W. Kurylowicz. Sędziowie SN: A. Gola, Z. Trybulski (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Andrzeja O. przeciwko Eugeniuszowi q! o ustalenie prawa i eksmisję po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Warszawie postanowieniem z dnia 19 czerwca 1978 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

1) Czy na podstawie art. 691 k.c. dopuszczalne jest powództwo osoby bliskiej zmarłego najemcy o ustalenie, że inna osoba z grona bliskich nie wstąpiła w stosunek najmu lokalu?

2)  W razie pozytywnej odpowiedzi na pytanie l, czy można jednocześnie wystąpić o eksmisję tej osoby z lokalu?

3)  Czy w procesie dotyczącym powództwa z art. 691 k.c., w warunkach, gdy stosunek najmu powstał na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, powinien w charakterze pozwanego uczestniczyć organ administracyjny, który wydał tę decyzję?

4)  W razie ustalenia, że kilka osób bliskich zmarłego najemcy, prowadzących odrębne gospodarstwa domowe, wstąpiło w stosunek najmu na podstawie art. 691 k.c., czy w orzeczeniu sądowym należy określić, których pomieszczeń dotyczy nawiązanie stosunku najmu przez poszczególne osoby?

5)  Czy w warunkach, gdy stosunek najmu powstał na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, jedynym kryterium ustalenia, że osoba bliska najemcy wstąpiła po nim w stosunek najmu, jest stałe zamieszkiwanie tej osoby razem z najemcą do chwili jego śmierci, czy też sąd powinien brać pod uwagę również z urzędu, czy osoba bliska spełnia warunki określone w art. 28 prawa lokalowego?"

podjął ustępującą uchwałę:

Niezależnie od tego, czy stosunek najmu powstał na podstawie umowy najmu, czy na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, w razie śmierci dotychczasowego najemcy mieszkania osoba bliska temu najemcy może na podstawie przesłanek określonych w art. 691 k.c. żądać ustalenia, iż wstąpiła w stosunek najmu lub że inna osoba wskutek braku tych przesłanek w stosunek ten nie wstąpiła. W pierwszym wypadku legitymację bierną ma tylko wynajmujący, w drugim zaś także osoba, której żądanie dotyczy; w tym ostatnim przypadku powód może żądać jednocześnie eksmisji tej osoby z mieszkania. W razie ustalenia, że kilka osób wstąpiło w stosunek najmu, sąd procesowy nie rozstrzyga o sposobie korzystania z mieszkania przez te osoby.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp