30.08.1977

Uchwała SN z dnia 30 sierpnia 1977 r., sygn. III CZP 65/77

Przewodniczący: Sędzia SN J. Pietrzykowski (sprawozdawca). Sędziowie SN: W. Kuryłowicz, J. Ignatowicz.

Sąd Najwyższy, w sprawie z powództwa Franciszka W. i Ireny W. przeciwko Stanisławowi N., Henrykowi N., Małgorzacie N., Ireneuszowi N. i Ryszardowi N. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Poznaniu postanowieniem z dnia 13 maja 1977 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.

Czy obowiązek wydania korzyśc1 majątkowej uzyskanej przez osobę bez podstawy prawnej kosztem innej osoby przechodzi na osobę trzecią, która uzyskała tę korzyść na skutek nabycia nieruchomości rolnej na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 27, poz. 250), w związku z objęciem w posiadanie tej nieruchomości na podstawie zawartej przez tę osobę z osobą trzecią przed dniem 4.XI.1971 r. bez prawem przewidzianej formy umowy o dożywocie (art. 407 k.c.), czy też ta osoba trzecia odpowiada z mocy art. 526 k.c. solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania w stosunku do innej osoby związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nieruchomość rolna nabyta przez osobę trzecią na podstawie art. 1 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, powstałe na skutek uzyskania bez podstawy prawnej korzyśc1 majątkowej kosztem tej innej osoby, jeżeli w chwili zawarcia bez prawem przewidzianej formy umowy o dożywocie wiedziała o tym zobowiązaniu?

udzielił następującej odpowiedzi:

Osoba, która na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 27, poz. 250) uzyskała własność nieruchomości rolnej, nabytej przed dniem wejścia w życie tej ustawy w drodze umowy zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego, odpowiada z mocy art. 526 k.c. solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego na tej nieruchomości, w tym także za zobowiązania z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, jeżeli w chwili zawarcia nieformalnej umowy wiedziała o tych zobowiązaniach oraz jeżeli nieruchomość rolna będąca przedmiotem uwłaszczenia obejmowała wszystkie lub prawie wszystkie grunty wchodzące w skład prowadzonego przez zbywcę gospodarstwa rolnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp