Wyrok SN z dnia 20 maja 1976 r., sygn. III CRN 373/75
Zniesienie wspólności ustawowej przez sąd (nie zaś w drodze umowy między małżonkami art. 47 i 51 k.r.o.) może nastąpić zgodnie z art. 52 k.r.o. tylko z ważnych powodów i z chwilą oznaczoną przez sąd w wyroku.
Przewodniczący: sędzia H. Dąbrowski. Sędziowie: W. Kuryłowicz (sprawozdawca), Z. Marmaj.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Stanisława S. przeciwko Bogusławie S. o zniesienie wspólnośc1 majątkowej na skutek rewizji nadzwyczajnej Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego od wyroku Sądu Wojewódzkiego dla m. st. Warszawy z dnia 14 stycznia 1975 r.
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Strony zawarły małżeństwo w 1956 r., od marca zaś 1972 r pozostają w rozłączeniu, przy czym powód związany jest z inną kobietą, z którą zamieszkuje i prowadzi z nią wspólne gospodarstwo". W związku z powyższym powód wystąpił w pozwie z dnia 16.IV.1973 r. o zniesienie ustawowej wspólnośc1 majątkowej, jako obowiązującego między stronam1 majątkowego ustroju małżeńskiego, m.in. także co do spółdzielczego prawa do lokalu w budynku przy ulicy Tamka 49, należącego do Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Dziennikarz" w Warszawie, oraz eksponatów przywiezionych z podróży zagranicznych (kolekcji rzeźb, drogich kamieni itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty