Postanowienie SN z dnia 22 stycznia 1974 r., sygn. III CRN 326/73
Jeżeli odwołanie testamentu następuje w ten sposób, że spadkodawca sporządza nowy testament, to odwołanie pierwszego testamentu jest skuteczne tylko wtedy, gdy nowy testament jest ważny. W szczególności jeżeli spadkodawca oświadczył swoją wolę w warunkach uzasadniających przyjęcie tego oświadczenia za testament ustny, a następnie pod wpływem wprowadzenia w błąd sporządził testament allograficzny, który jest z mocy art. 945 § 1 pkt 2 k.c. nieważny, to nieważny testament, jako nie wywołujący żadnych skutków prawnych, nie czyni bezskutecznym pierwszego oświadczenia woli spadkodawcy.
Pierwsze oświadczenie woli spadkodawcy należy uznać za prawnie skuteczne jako testament, jeżeli jest ono wyrażone w formie przewidzianej przez prawo, która w danej sytuacji była dopuszczalna.
Przewodniczący: sędzia J. Majorowicz (sprawozdawca).
Sędziowie: Z. Trybulski, J. Szachułowicz.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym sprawy z wniosku Hieronimy K. o stwierdzenie nabycia spadku po Wojciechu O. na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od uzasadnienia postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku z dnia 23 listopada 1971 r. oraz postanowienia tego Sądu z dnia 5 grudnia 1972 r.,
uchylił zaskarżone postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku z dnia 5 grudnia 1972 r. oraz poprzedzające je postanowienie Sądu Powiatowego w Łomży z dnia 30 czerwca 1972 r. i sprawę przekazał temu Sądowi Powiatowemu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o obowiązku uiszczenia wpisu od rewizji nadzwyczajnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty