Wyrok SN z dnia 23 sierpnia 1974 r., sygn. III CRN 168/74
Gdy jeden ze spadkobierców, z przekroczeniem przysługujących mu uprawnień, przenosi na rzecz osoby trzeciej własność nieruchomości należącej do spadku, współspadkobierca ma interes prawny w ustaleniu, że umowa przeniesienia własności nie jest względem niego skuteczna w zakresie przysługujących mu praw spadkowych.
Interes prawny współspadkobiercy znajduje uzasadnienie w przepisach o ochronie własności, które jeśli chodzi o sferęuprawnień właścicielskich mają odpowiednie zastosowanie do współspadkobiercy.
Przewodniczący: sędzia J. Pietrzykowski (sprawozdawca).
Sędziowie: W. Maruczyński, A. Gola.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Danuty B. przeciwko Jadwidze B. oraz Stanisławowi i Kamili Barbarze małżonkom M. o uznanie za nieważny aktu sprzedaży nieruchomości rolnej na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Kielcach z dnia 15 listopada 1973 r., uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Powiatowego w Kielcach z dnia 9 lipca 1973 r.; uznał, że umowa sprzedaży, zawarta w Państwowym Biurze Notarialnym w K. w dniu 22 maja 1970 r. rep. A nr 4582/70 pomiędzy Jadwigą Marianną B. oraz Stanisławem M. i Kamilą Barbarą M., jest bezskuteczna w stosunku do Danuty B. w zakresie jej praw do spadku po Stanisławie R. oraz praw do wchodzącego w skład tego spadku gospodarstwa rolnego, objętego wymienionym aktem sprzedaży; zasądził od pozwanej Jadwigi B. na rzecz powódki Danuty B. kwotę 3 000 zł tytułem częściowego zwrotu kosztów procesu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty