14.11.1973

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 14 listopada 1973 r., sygn. III UZP 1/73

Przewodniczący: Prezes SN F. Rusek.

Sędziowie: A. Filcek, W. Formański, M. Rafacz-Krzyżanowska (współsprawozdawca), A. Szczurzewski (sprawozdawca), J. Wasilewski, W. Zieliński.

Sąd Najwyższy, z udziałem prokuratora Prokuratury Generalnej PRL S. Dzwonkowskiego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, zgłoszonego na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy o Sądzie Najwyższym i skierowanego pod rozpoznanie składu siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytania prawne:

1. Czy przez pracę poza koleją, o której mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz.U. Nr 3, poz. 10), a która stosownie do tego przepisu powoduje utratę prawa do wyższej kolejowej renty inwalidzkiej, należy rozumieć każde zatrudnienie poza koleją, bez względu na jego charakter (np. zatrudnienie przewidziane dla inwalidów w spółdzielniach pracy inwalidów, chałupnicze) i wymiar godzin pracy, czy tylko takie zatrudnienie, które powoduje zawieszenie prawa do kolejowej renty inwalidzkiej w całości?

2.  Czy zatrudnienie poza koleją podjęte raz nawet na krótki okres, lecz będące zatrudnieniem, z którego wynagrodzenie wywołuje zawieszenie prawa do kolejowej renty inwalidzkiej, powoduje w przyszłości utratę prawa do wyższej renty kolejowej na całe życie rencisty, mimo że to zatrudnienie nie pogłębiło inwalidztwa, a inwalidztwo wyższej grupy powstało na długo po ustaniu tego zatrudnienia?",

uchwalił i postanowił wpisać do księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:

Rencista uprawniony do kolejowej renty inwalidzkiej, który po nabyciu prawa do tej renty podjął pracę poza koleją, nie nabywa prawa do wyższej kolejowej renty inwalidzkiej w razie zaliczenia go do wyższej grupy inwalidów. Ograniczenie to - poza wyjątkiem z art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz.U. Nr 3, poz. 10) - nie dotyczy tylko takiej pracy rencisty, która nie powoduje zawieszenia prawa do pobieranej przez niego renty inwalidzkiej, chyba że stan jego zdrowia uległ pogorszeniu w związku z tą pracą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp