Wyrok SN z dnia 14 grudnia 1973 r., sygn. II CR 692/73
Jeżeli pacjent - w związku z podjętym w jego interesie leczeniem - doznał szkody, która nie jest następstwem winy, może on - przy istnieniu pozostałych przesłanek z art. 419 k.c. - domagać się odpowiedniego odszkodowania, jeśli w ostatecznym wyniku przebieg leczenia przyczynił się do wzbogacenia wiedzy medycznej.
Przewodniczący: sędzia J. Szachułowicz (sprawozdawca).
Sędziowie: S. Rudnicki, K. Kołakowski.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Romana K. przeciwko Akademii Medycznej - Klinika Chirurgiczna w K. o odszkodowanie na skutek rewizji powoda i pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 23 marca 1973 r.,
rewizję powoda uwzględnił i zaskarżony wyrok w części oddalającej powództwo oraz orzekającej o kosztach uchylił, i sprawę w tym zakresie przekazał Sądowi Wojewódzkiemu w Krakowie do ponownego rozpoznania;
rewizję pozwanej oddalił.
Uzasadnienie
Powód Roman K. wystąpił z powództwem przeciwko Akademii Medycznej w K. o odszkodowanie w kwocie 128 286 zł. Roszczenie swoje opierał na następujących twierdzeniach:
W dniu 1.VIII.1968 r. powód został przyjęty do Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w K. celem usunięcia cysty podskórnej w okolicy kości ogonowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty