Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 29 czerwca 1972 r., sygn. III PZP 54/71
Przewodniczący: Prezes F. Rusek. Sędziowie: W. Formański (współsprawozdawca), W. Glabisz (sprawozdawca), M. Piekarski, Z. Stypulkowska, A. Szczurzewski, M. Wilewski.
Sąd Najwyższy, z udziałem wiceprokuratora Prokuratury Generalnej PRL w W. Grocholi, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku Prokuratora Generalnego PRL z dnia 27 grudnia 1971 r. o podjęcie uchwały zawierającej odpowiedź na następujące pytanie prawne:
Czy pracownik, u którego stwierdzono chorobę zawodową przed datą rozciągnięcia na choroby zawodowe (1.IX.1968 r. lub 1.I.1968 r.) przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8), może dochodzić w drodze sądowej odszkodowania z tytułu zmniejszenia zarobków wynikającego ze spowodowanego tą chorobą przesunięcia do innej, niżej wynagradzanej pracy, jeżeli przesunięcie to nastąpiło po wskazanej dacie i w sytuacji, gdy wobec niezaliczenia do żadnej z grup inwalidów nie nabył on prawa do świadczeń przewidzianych w wymienionej, ustawie?",
i po zapoznaniu się z poglądem Centralnej Rady Związków Zawodowych, uchwalił i postanowił wpisać da księgi zasad prawnych następującą zasadę prawną:
Pracownik, u którego stwierdzono chorobę zawodową istniejącą przed datą rozciągnięcia na choroby zawodowe przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 8), może dochodzić w procesie cywilnym odszkodowania z tytułu wywołanego tą chorobą obniżenia zarobków, chociażby obniżenie to nastąpiło po wskazanej dacie i gdy pracownik nie nabył prawa do świadczeń przewidzianych w wymienionej ustawie wobec niezaliczenia go do żadnej z grup inwalidów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty