Wyrok SN z dnia 31 lipca 1972 r., sygn. III CRN 443/71
W pojęciu ważnej potrzeby gospodarczej w rozumieniu art. 291 k.c. nie mieści się potrzeba gospodarcza wywołana podziałem, o którym mowa w art. 290 § 3 k.c.
Sąd więc, rozpoznając sprawę o zmianę sposobu wykonywania służebności (art. 290 § 3 k.c.), nie może bez zgody wszystkich stron obciążyć służebnością innej nieruchomości niż obciążona, oznaczałoby to bowiem więcej niż zmianę sposobu wykonywania służebności, a w niektórych wypadkach nawet i jej zniesienie. Do takiego zaś wyniku nie upoważnia wykładnia art. 290 § 3 k.c., chyba że służebność gruntowa przechodu, przejazdu i przegonu obciąża kilka nieruchomości, z których jedna ulega podziałowi.
Przewodniczący: sędzia W. Kuryłowicz.
Sędziowie: J. Ignatowicz, S. Rudnicki (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie z udziałem wiceprokuratora Prokuratury Generalnej R. Wyrzykowskiego sprawy z powództwa Józefa W. przeciwko Annie S. i Kazimierze G. o zmianę sposobu wykonywania służebności na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego PRL od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Krakowie z dnia 3 marca 1971 r., uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Powiatowego w Oświęcimiu dnia 29 września 1970 r. i:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty