31.03.1972

Uchwała SN z dnia 31 marca 1972 r., sygn. III CZP 16/72

Przewodniczący: sędzia J. Majorowicz. Sędziowie: R. Czarnecki, J. Ignatowicz (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Władysława S. przeciwko 1) Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze" w O., 2) Cecylii-Anieli S. o nakazanie dokonania przydziału lokalu i o dopuszczenie do korzystania z lokalu, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym przekazanego przez Sąd Wojewódzki w Olsztynie postanowieniem z dnia 3 lutego 1972 r. do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c. zagadnienia prawnego:

Czy w wypadku gdy spółdzielcze prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej stanowiło, jako dorobek małżonków, przedmiot ich wspólnego majątku w rozumieniu art. 31 k.r.o., a przydział lokalu został wydany na jednego z małżonków, który był członkiem spółdzielni, i ten małżonek z wyłączeniem pozostałego zajął to mieszkanie, drugi z małżonków może w świetle art. 206 k.c. i wytycznych Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 września 1963 r. III Co 33/62 skutecznie domagać się dopuszczenia go do współposiadania i korzystania z lokalu, jeżeli tymczasem małżeństwo zostało prawomocnie rozwiązane przez rozwód"

uchwalił:

Małżonek, który nie zamieszkuje w mieszkaniu stanowiącym przedmiot spółdzielczego prawa do lokalu wchodzącego w skład wspólności ustawowej, nie może od chwili rozwodu domagać się na podstawie art. 206 k.c. dopuszczenia do współposiadania tego mieszkania z drugim małżonkiem-swoich praw z tytułu wspólności lokalu może dochodzić w postępowaniu o podział majątku wspólnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp