Wyrok SN z dnia 7 października 1971 r., sygn. III CRN 255/71
Wyznaczenie uposażonego (§ 3 ogólnych warunków ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków) nie musi polegać na określeniu imiennym. Wystarczy określenie w sposób zapewniający identyfikację, np. wskazanie dzieci. Żadne względy nie wyłączają tu również dzieci poczętych już w chwili zajścia wypadku ubezpieczonego.
Przewodniczący: sędzia Z. Wasilkowska.
Sędziowie: J. Krajewski, K. Piasecki (sprawozdawca).
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy z powództwa Dariusza P. i Doroty B. przeciwko Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń - Inspektorat Powiatowy w S. o zapłatę, na skutek rewizji nadzwyczajnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Szczecinie z dnia 7 grudnia 1970 r.,
oddalił rewizję nadzwyczajną.
Uzasadnienie
Małoletni powód Dariusz Jan P., urodzony dnia 14 stycznia 1967 r., wystąpił o zasądzenie od Państwowego Zakładu Ubezpieczeń kwoty 50 000 zł na tej podstawie, że jest synem zmarłego w dniu 22 października 1966 r. - w wyniku wypadku Rajmunda W., który był ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków. Ojciec jego był stanu wolnego, wyrokiem zaś z dnia 13 lipca 1967 r. zostało ustalone ojcostwo Rajmunda W.
Wyrokiem z dnia 27 czerwca 1968 r. Sąd Powiatowy w Szczecinie oddalił powództwo wyrażając pogląd, że skoro powód urodził się już po śmierci ojca, to art. 8 k.c. nie pozwala na traktowanie powoda jako osoby, która mogła nabyć prawa w chwili śmierci jego ojca.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty