Postanowienie SN z dnia 18 listopada 1971 r., sygn. III CRN 338/71
Nie może uzasadniać sprostowania wpisów w dziale I księgi wieczystej wyciąg z wykazu zmian gruntowych, jeżeli zmiana taka, naruszająca prawo własności osoby wpisanej w charakterze właściciela nieruchomości, nie wynika z uzasadnionej podstawy prawnej, a w szczególności z orzeczenia sądowego, decyzji właściwego organu administracji państwowej albo z umowy. Wniosek o sprostowanie wpisów stosownie do zmian wprowadzonych bez uzasadnienia prawnego podlega oddaleniu zgodnie z dyspozycją art. 45 pr. o ks. wiecz. Ustanowiony w tym przepisie obowiązek badania treści dokumentu, dołączonego do wniosku o wpis, mieści w sobie również konieczność oceny, czy dokument ten stanowi uzasadnioną podstawę wpisu.
Przewodniczący: sędzia J. Pietrzykowski (sprawozdawca). Sędziowie: S. Gross, F. Wesely. Przedstawiciel Prokuratury Generalnej PRL prokurator W. Brynda.
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym sprawy o dokonanie zmiany w dziale I księgi wieczystej założonej dla gospodarstwa rolnego Emiliana J., położonego w P., na skutek rewizji nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego PRL od postanowienia Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 1970 r. i poprzedzającego je postanowienia Państwowego Biura Notarialnego we Wrocławiu z dnia 29 marca 1969 r.,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty